flexile-black-logo

Координационният съвет на Синдиката на железничарите в България на свое заседание от 10.05.2024г. прие позиция относно започната подготовка в Министерството на транспорта и съобщенията на процедура по реда на ЗОП за предстоящо възлагане на обществен железопътен превоз на пътници в Р България за следващ период от края на 2024г., която е изпратена до служебния министър-председател Димитър Главчев и служебния министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.

Координационният съвет на Синдиката на железничарите в България изразява своето несъгласие относно започналите в МТС подготвителни действия за провеждане на процедура, по реда на Закона за обществените поръчки, за възлагане на обществена поръчка за превоз на пътници.
Намираме за крайно необходимо да сигнализираме за подобно действие, което е в нарушение на нормите на международното и вътрешното право, изразяващо се в следното:
Регламент (ЕО)1370/2007 на Европейския парламент и на Съвета относно обществените услуги на пътнически превоз с железопътен и автомобилен транспорт, изменен с Регламент (ЕС) 2016/2338 на ЕП и на Съвета, дават изрично право подобна обществена услуга да бъде възложена пряко на един изпълнител, съгласно чл.4а от Регламент (ЕС) 2016/2338 и който отговаря на условията на чл. 4 от Регламент (ЕО)1370/2007.
Националното ни законодателство е синхронизирано в този аспект с европейското и по никакъв начин не забранява директното възлагане, а напротив, съгласно новият чл. 13,т. 12 от ЗОП, задължително при този вид обществени услуги не следва да се прилага ЗОП, когато те, съгласно чл.4а от Регламент (ЕС) 2016/2338 имат максимален годишен обем на пазара по-малко от 23 милн. влак-километри.

Към 24.12.2017г. годишния обем на пазара е бил 19,920 милн. влак-километри, което е по-малко от изискваните, съгласно регламента 23 милн. влак-километри. Към настоящия момент годишният обем на пазара също е по-малък от изискванията на регламента.
Това позволява на държавата, в лицето на МТС, което е компетентния орган на национално равнище за възлагане на тази обществена услуга, да я възложи пряко на отговарящ на всички условия изброени в чл.4а от Регламент (ЕС) 2016/2338 изпълнител, без да се прилага ЗОП.
Поръчката за превоз на пътници по ЗОУ е една и обхваща цялата железопътна мрежа на страната. Единственото в Р България превозно железопътно предприятие, което притежава капацитет, опит и разполага с подготвени и обучени кадри е „БДЖ- Пътнически превози“ ЕООД. Това именно са хората, които въпреки постоянното изоставане в заплащането в сравнение с други отрасли, както и в условията на труд, понесли всички несгоди на прехода, отстояха и продължават да отстояват на всички трансформации и преструктурирания, вливания и разделяния, като запазиха дейността и социалната функция.
Досегашната практика доказа, че свободния пазар, либерализма и саморегулиращия пазар не са решение на всеки икономически или социален проблем във всяка ситуация. Едни и същи правила довеждат до различни резултати, в зависимост от системата към която се прилагат. Пример за това е пълната либерализация на товарните железопътни превози в страната. Факт е, че след нея относителния дял на железопътните превози в общия дял превозени товари намалява, а държавния железопътен оператор е в незавидно състояние. Същото би се случило и с „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД, при условие, че бъде нарушен изричния текст на чл.13, ал.1,т.12 от ЗОП и обществената услуга бъде възложена по реда на този закон /ЗОП/.
Ето защо, ние – Синдиката на железничарите в България, настояваме компетентният орган на национално равнище за възлагане на тази обществена услуга – МТС, да възложи пряко сключването на договор за превоз на пътници, при спазване на чл.4а от Регламент (ЕС) 2016/2338 и забраната в чл.13, ал.1,т.12 от ЗОП, директно с държавния национален превозвач „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД. Възлагането на услугата следва да бъде съобразено и да стане при изпълнение на условията на регламента за срок не по-дълъг от 10 години с разписани ясни критерии за контрол.
Настояваме подготовката за сключването на договора да започне незабавно, преди изтичането срока на стария договор –м. декември 2024 г. Належащо е, в рамките на тези 10 години държавата да съумее да промени отношението си към държавния превозвач и ръководството на „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД да успее да отговори на очакванията за предоставяне на качествена транспортна услуга на пътниците, за което Синдиката е готов да съдейства.