За да се промени работното време, следва да е налице промяна в Правилника за вътрешния трудов ред (ПВТР) в предприятието. Синдикалните организации на синдикатите, страна по КТД задължително участват в промяната на ПВТР. След влизане в сила изменението на правилника, се изготвят поименните графици за работа ( при сумирано изчисляване на работното време). Синдикалните представители имат право да изразят мнения и препоръки и по графиците.
Ако в случая има нарушение на така изложения ред, реакцията за нарушение на нормативната база следва да стане по реда на договореното в КТД – чрез председателя на ОСО. Ако не се постигне съгласие и не се реши въпроса в предприятието, той се отнася до ЦСС по КТД.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––-
За справка:
КТ
„Чл. 181. (1) Работодателят е длъжен да издаде правилник за вътрешния трудов ред, в който определя правата и задълженията на работниците и служителите и на работодателя по трудовото правоотношение и урежда организацията на труда в предприятието съобразно особеностите на неговата дейност.
(2) Работодателят издава правилника за вътрешния трудов ред, след като проведе предварителни консултации с представителите на синдикалните организации в предприятието и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2. …“
КТД
„Чл. 39. (1) Организацията на работното време се определя с Правилниците за вътрешния трудов ред на предприятието и поделенията, които се разработват съвместно със Синдикатите и утвърждават от съответния ръководител.
(2) Промяна в правилника и/или установената организация на работното време става по реда на ал.1.
……
Чл. 45. (1) При сумирано изчисляване на работното време, Работодателят изработва поименни графици за целия период на отчитане. Разработените графици за работа се представят на Синдикатите, при искане от тяхна страна, за изразяване на мнения и препоръки. Утвърдените графици се свеждат до знание на работниците/служителите не по-късно от 48 часа преди влизането им в сила. …“